Wybieramy krzesła do poczekalni
Poczekalnia w przychodni, urzędzie czy choćby u fryzjera jest miejscem, które stanowi niejako wizytówkę tego miejsca. Wszystko dlatego, że odwiedzający widzą je często jako pierwsze – zaraz po odwiedzeniu recepcji. Zaniedbana, umeblowana przypadkowymi meblami poczekalnia może zaważyć na ostatecznej ocenie, nawet jeśli poziom właściwych usług jest bardzo wysoki. Dlatego ważne jest, by zadbać o urządzenie poczekalni tak, by była funkcjonalna i jednocześnie estetyczna.Kluczowe w poczekalni są oczywiście krzesła.
Jakimi kryteriami kierować się, wybierając te meble? Przede wszystkim muszą być one wygodne. Szczególnie w poczekalni u lekarza jest to istotne, bo pacjenci niekiedy spędzają przed gabinetem dłuższy czas, a dodatkowo osoby cierpiące na różnego typu dolegliwości mogą być bardziej wrażliwe na dyskomfort wynikający z niewygodnego krzesła. Ważne więc, by krzesła zapewniały odpowiednie podparcie dla pleców. Krzesła do poczekalni są zazwyczaj bardzo prostej konstrukcji, bez żadnych regulacji, dlatego w miarę możliwości wybierzmy modele, które będą wygodne dla osób o różnych gabarytach. Jeśli krzesła umocowane są na jednym stelażu i nie można ich przesuwać pojedynczo, co jest częstym rozwiązaniem w przypadku mebli do poczekalni, zadbajmy o to, by nie było one ustawione zbyt blisko siebie. Wprawdzie ciasne ustawienie krzeseł jest kuszące, bo pozwala umieścić ich więcej na małej przestrzeni, ale warto pamiętać, że dla wielu ludzi taka wymuszona bliskość z obcymi ludźmi jest bardzo przykrym doznaniem, powodującym dużą irytację. Większa przestrzeń sprawi, że oczekujący będą czuli się swobodniej.
W zależności od miejsca, w jakim znajduje się poczekalnia, warto uzupełnić ją o krzesła dla dzieci. Najmłodsi potrzebują mebli niższych i mniejszych, bo w takich mogą siedzieć wygodnie. Zwykle krzesełka dziecięce ustawia się w pobliżu kącika, w którym znajdują się zabawki i książeczki dla najmłodszych, umilające czas oczekiwania. W przypadku krzeseł dla dzieci szczególnie istotne jest, by były stabilne i na tyle ciężkie, żeby dzieci nie mogły ich łatwo przewrócić.
Bardzo ważną sprawą przy urządzaniu poczekalni jest wybranie mebli, które łatwo utrzymamy w czystości. Szczególnie istotne jest to rzecz jasna w przypadku placówek medycznych. Dlatego najlepiej sprawdzają się krzesła z tworzywa sztucznego albo z łatwo zmywalnym pokryciem. Musi być ono odporne także na użycie środków o działaniu odkażającym, bo są one powszechnie stosowane do czyszczenia powierzchni z przychodniach czy w innych miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to krzesła w poczekalni powinny pasować do charakteru całego pomieszczenia. Obecnie odchodzi się od neutralnej kolorystyki, brązów i beży, które jeszcze niedawno królowały w takich miejscach. Żywe i soczyste barwy mogą wyglądać bardzo dobrze, szczególnie jeśli mają neutralne tło w postaci białych ścian i stonowanej kolorystycznie podłogi.