Urządzamy domowe biuro – jak wybrać krzesło?

Coraz większa liczba osób pracuje z domu – jeśli nie na stałe, jako freelancerzy czy osoby prowadzące własną działalność, to choć częściowo. Tzw. home office np. raz czy dwa razy w tygodniu uważany jest za jeden z ważniejszych bonusów oferowanych przez pracodawcę – dzięki takiemu systemowi można lepiej łączyć życie zawodowe i rodzinne, a także zaoszczędzić czas, nie tracąc go na dojazdy. Oznacza to jednak, że częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu potrzebujemy domowego biura. Jak je urządzić? Wiele zależy oczywiście od przestrzeni, jaką dysponujemy – na inne rozwiązania możemy sobie pozwolić, mając osobny gabinet, na inne – gdy musimy wydzielić kącik do pracy np. w salonie czy sypialni.

Niezależnie jednak od powierzchni, domowe biuro powinno być zaprojektowane tak, by praca w nim była komfortowa. Długie godziny w pozycji siedzącej mogą nadwyrężyć kręgosłup, dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego krzesła.

Na szczęście dziś krzesła i fotele obrotowe są ergonomiczne i posiadają liczne funkcje, które umożliwiają regulację niemal każdej części tak, by zapewnić możliwie najwygodniejszą pozycję do pracy, a także możliwość zmienienia jej w razie potrzeby. W dobrej jakości fotelu biurowym zmienimy nie tylko wysokość, ale też głębokość siedziska, kąt nachylenia oparcia, jego wysokość, a także położenie zagłówka i podłokietników. To ważne także w sytuacji, gdy z tego samego krzesła ma korzystać kilka osób różniących się gabarytami – możliwość regulacji umożliwia wówczas perfekcyjne dopasowanie fotela do swoich potrzeb. Ergonomiczne krzesło biurowe musi być też zaprojektowane tak, by jego wyprofilowanie było dostosowane do budowy kręgosłupa – ważne jest, by w każdym położeniu oparcia mieć podparcie dla części lędźwiowej.

Wybór takiego fotela wydaje się trudny, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią na domowe biuro i zależy nam na tym, by kupić mebel lekki, niewielki i mobilny, który nie zdominuje przestrzeni. Jednak dziś to już nie problem, bo nawet proste krzesła o niedużych gabarytach mogą być ergonomiczne i pozwalać na wyregulowanie tak, by praca na nich była wygodna. Co więcej, mogą być nawet wygodniejsze i bezpieczniejsze dla kręgosłupa niż masywne, skórzane fotele, których największym atutem jest efektowny wygląd.

Wybierając fotel do domowego biura, zwróćmy też uwagę na pokrycie, z jakiego jest wykonany. Choć moden są obecnie krzesła z tworzywa sztucznego, bo plastik pasuje do nowoczesnych wnętrz, są one mało komfortowe w użytkowaniu, jeśli planujemy dłuższą pracę. Łatwo o pocenie się – podobny problem występuje w przypadku pokrycia z tworzywa skóropodobnego. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się biurowe meble tapicerowane. Najlepiej, jeśli zastosowano w nich membranę, dzięki czemu poprawiona jest cyrkulacja powietrza.