Krzesła biurowe – wybierz je tak, by zadbać o pracowników

Choć praca biurowa uchodzi zwykle za lekką i mało męczącą, w rzeczywistości wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, a do tego – w obecnych realiach – zwykle przed ekranem komputera, może mocno nadwyrężyć zdrowie. Cierpią nie tylko oczy, ale też kręgosłup, bo pozycja siedząca jest dla niego mocno obciążająca. Przeciążenia objawiają się bolami karku i dolnego odcinka kręgosłupa. Pojawiają się też dolegliwości dotyczące nadgarstków. Można temu jednak zapobiec, odpowiednio organizując miejsce pracy. Kluczowym elementem jest tutaj ergonomiczne i dobrze dobrane krzesło biurowe. Na co należy zwracać szczególną uwagę, wyposażając biuro w te właśnie meble?

Zacznijmy od tego, że na rynku znajdziemy ogrom różnych modeli. Niekiedy znacznie się one od siebie różnią. Warto jednak pamiętać, że choć występują pod wspólną nazwą, mają one nieco inne zastosowanie. Lekkie krzesła obrotowe o prostej konstrukcji idealnie nadają się do biur mobilnych, ale nie wystarczają, jeśli pracownik ma n nich pracować przez osiem lub więcej godzin. Do pracy w pełnym wymiarze etatu należy dobrać solidny fotel biurowy z funkcjami, które umożliwiają dynamiczne siedzenie. Czym powinien się charakteryzować ten mebel? Przede wszystkim powinien mieć pełne oparcie, dobrze, jeśli dodatkowo posiada zagłówek – najlepiej, jeśli jest on regulowany. Oparcie powinno mieć regulowany kąt nachylenia. Istotne, by w każdym ustawieniu odcinek lędźwiowy kręgosłupa miał podparcie.

Dobrze, jeśli siedzisko jest tak wyprofilowane, by wymuszało prawidłową postawę. Nie może też być zbyt miękkie, bo choć zapadnięcie się w miękkim fotelu jest relaksujące, nie jest to właściwa pozycja do pracy. Istotne, by krzesło biurowe miało też podłokietniki. Także ta część powinna być regulowana. Regulacja powinna też dotyczyć wysokości, dzięki czemu pracownik może w zależności od swojego wzrostu oraz wysokości biurka wybrać najlepsze ustawienie.

Kolejny element, na który niestety rzadko zwracają uwagę kupujący, to pokrycie fotela. Choć eleganckie meble pokryte skórą wyglądają efektownie i pasują do prestiżowych biur, ich użytkowanie nie zawsze jest wygodne, bo po wielu godzinach może dojść do nieprzyjemnego pocenia się. Dlatego najlepsze są krzesła biurowe z pokryciem oddychającym z membraną.
Idealnie, jeśli wszystkie regulacje możemy wykonać płynnie, nie wstając z fotela. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja Anti-Shock, która gwarantuje, że po zwolnieniu blokady oparcia nie odczujemy uderzenia w plecy. Jest to drobiazg, ale znacząco podnosi komfort pracy. Jeśli zależy nam na tym, by wyposażenie biura było jak najbardziej uniwersalne, warto tez postawić na te modele foteli biurowych, które mają regulowaną głębokość siedziska, dzięki czemu pracownicy niezależnie od wzrostu będą mogli wygodnie siedzieć przy biurku.