Wybieramy idealne krzesło biurowe

Umeblowanie biura to zawsze spore wyzwanie, niezależnie od tego, czy szukamy mebli do siedziby dużej firmy, gabinetów w niewielkim przedsiębiorstwie, czy też urządzamy domowe biuro, bo nasz system pracy tego wymaga. W każdej z tych sytuacji niezbędne jest zadbanie o to, by miejsce pracy było ergonomiczne i wygodne, a przy tym oczywiście wyglądało też estetycznie. Od czego zacząć pracę nad umeblowaniem biura?

Kluczowym elementem są krzesła i fotele biurowe. Przed zakupem warto się zastanowić, jak będą wykorzystywane. Lekkie i niewielkie krzesła zwykle służą do krótkiej pracy – idealnie sprawdzą się więc w biurach mobilnych czy jako dodatkowe wyposażenie przeznaczone dla pracowników, którzy nie przebywają na co dzień w siedzibie firmy. Z myślą o osobach pracujących przy biurku na cały etat musimy postawić na krzesła i fotele biurowe znacznie bardziej rozbudowane, z większą możliwością regulacji ustawień. Tylko takie gwarantują właściwą ergonomię pracy i brak problemów z kręgosłupem, który może być następstwem wielogodzinnej pozycji siedzącej. Jakie elementy powinny być regulowane? Przede wszystkim wysokość fotela oraz kąt nachylenia oparcia. Dobrze, jeśli krzesło ma też regulowaną głębokość siedziska, bo to umożliwia komfortowe użytkowanie przez osoby o różnych gabarytach. Przy wielogodzinnej pracy bardzo ważnym elementem jest taka regulacja oparcia, by w każdej pozycji zapewniało ono podparcie dla kluczowych odcinków kręgosłupa, przede wszystkim dla odcinka lędźwiowego. Idealnie, jeśli fotel posiada też regulowany zagłówek oraz podłokietniki, które zapewniają łokciom odpowiednie podparcie, szczególnie ważne przy długotrwałej pracy przy komputerze.

W przypadku typowej pracy biurowej, która wymaga spędzania wielu godzin przy biurku, lepiej sprawdzają się krzesła obrotowe, na kółkach. Umożliwia to wygodne przemieszczanie się i zmianę pozycji przy biurku. Modele stacjonarne to tak zwane fotele gabinetowe – lepiej sprawdzają się w reprezentacyjnych wnętrzach, jednak gwarantują zdecydowanie niszy komfort pracy w pozycji siedzącej. Można jednak nimi umeblować na przykład salę konferencyjną, czy pomieszczenie, do którego zaprasza się klientów. Ich przewagą jest z pewnością to, że prosta, stacjonarna konstrukcja pozwala na większą fantazję w projektowaniu wyglądu mebla. Obecnie bardzo modne są krzesła i fotel, których forma nawiązuje do designu lat 50. I 60. ubiegłego stulecia. Ich lekka konstrukcja pasuje do współczesnych aranżacji i z pewnością czyni je ciekawszymi, niż kolejne odsłony szalenie popularnego stylu skandynawskiego. Nadal modne są też solidne fotele gabinetowe pokryte skórą. Pasują do klasycznych wnętrz, choć także funkcja estetyczna przeważa w nich nad ergonomią. Przyjemnie zapaść się w ich głębokie siedziska, jednak nie jest to najzdrowsza pozycja do pracy przy biurku – służą one raczej do relaksu.