Aranżujemy domowe biuro – jak wybrać miejsce do siedzenia?

Rośnie liczba osób, które pracują z domu. Freelancerzy, osoby wybierające pracę zdalną, choć na kontrakcie u jednego pracodawcy czy etatowcy mający możliwość korzystania z home office to pokaźna grupa ludzi. Dodajmy do tego tych, którzy pracują na własny rachunek – dzięki internetowi mamy niemal nieograniczone możliwości i coraz częściej jako całe buro wystarcza nam laptop i dostęp do sieci. Warto jednak pamiętać, że mobilność nie powinna oznaczać rezygnacji z komfortu pracy oraz z dbałości o zdrowie. Dobrze zaaranżowane domowe biuro, choćby najmniejsze, powinno być wyposażone w sprzęty, które umożliwią nam pracę bez nadwyrężania kręgosłupa, nadgarstków i oczu.

Kluczowym elementem domowego biura jest krzesło lub fotel obrotowy. Czym różnią się te dwa meble? Krzesło obrotowe są zwykle mniejsze i lżejsze, fotele zaś to meble masywne, często z miękkim oparciem, w którym można się wygodnie zapaść. Lepiej pasują do solidnych biurek w dużych i luksusowo urządzonych gabinetach. Wbrew pozorom jednak krzesło obrotowe często jest nawet wygodniejsze od fotela i lepiej dostosowane do wielogodzinnej pracy. W przypadku foteli częściej mamy do czynienia z mniejszą możliwością regulacji. Dlatego aranżując domowe biuro lepiej postawić na lekkie i mobilne krzesło obrotowe.

Idealnie sprawdzają się w tej roli krzesła zaprojektowane w modnym obecnie stylu SOHO (small office – home office). Przykładem może tu być model OLO 11E dostępny w sklepie e-krzesła. To lekki mebel o nowoczesnej formie. Zaprojektowano go jednak tak, że niejako wymusza utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy. Nie zajmuje wiele miejsca, dlatego idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach wielofunkcyjnych – wiele osób pracujących w domu nie ma osobnego gabinetu tylko aranżuje miejsce do pracy np. w salonie, części sypialni czy nawet w korytarzu, jeśli jest tam miejsce. W takiej sytuacji masywny fotel będzie robił przytłaczające wrażenie i może zdominować całe wnętrze.

Wybierając krzesło obrotowe do domowego biura musimy jednak pamiętać, że nie ma modeli uniwersalnych dla każdego. Dlatego warto jest przetestować siedzisko, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Ważne jest, żeby oparcie umożliwiało podparcie pleców w kluczowych odcinkach tak, by nawet podczas wielogodzinnej pracy nie odczuwać dyskomfortu. Istotna jest też wysokość podłokietników. Tego warunku nie spełniają często modele o fantazyjnych i bardzo efektownych kształtach, które wprawdzie znakomicie prezentują się na Instagramie i w folderach reklamowych, ale dłuższa praca w nich jest bardzo niewygodna i szkodliwa dla kręgosłupa. Dlatego aranżując domowe biuro zdecydowanie powinniśmy na pierwszym miejscu stawiać ergonomię i komfort, dopiero później zajmując się estetyką, która oczywiście też jest istotna. Na szczęście wśród funkcjonalnych i zdrowych dla kręgosłupa mebli bez trudu znajdziemy modele naprawdę interesujące pod względem wizualnym.